ljudska hrana koju psi smiju jesti

Popis voća i povrća koje psi (ne)smiju jesti!

Znamo da je teško odoljeti njihovom pogledu kada vas mole da i njima udijelite komadić no budite na oprezu!

Koliko puta su nam uputili taj ‘puppy face’ dok smo jeli? Svaki put! Dok je za nas ljude voće i povrće izuzetno zdravo, za naše četveronožne prijatelje neko od njih može loše utjecati na zdravlje. Pseća probava se uvelike razlikuje od ljudske stoga poneko voće i povrće može dovesti do težih zdravstvenih problema pa čak i smrti. U nastavku ćemo nabrojati voće i povrće s kojim smijete počastiti svog četveronožnog prijatelja i ono koje strogo trebate izbjegavati!

Popis voća i povrća koje (ne)smijete davati psima

Voće

1. Jabuka. DA. Jabuke su bogat izvor vitamina A i C, kao i vlakana. One imaju vrlo malu količinu bjelančevina i masti, što ih čini savršenim zalogajem za starije pse. Samo budite sigurni da ste najprije uklonili sjeme i jezgru. Možete ih i smrznuti i poslužiti kao ledenu poslasticu u ljetnom periodu.

2. Avokado. NE, psi ne smiju jesti avokado. Avokado je za njih toksičan te izaziva povraćanje i proljev.

3. Banane. Veliko da! Odlična su niskokalorična poslastica za pse. Bogate su kalijem, vitaminima, biotinima, vlaknima i bakrom. Imaju nisku razinu kolesterola i natrija, ali zbog velikog udjela šećera, banane treba dati kao poslasticu, a ne dio svakodnevne prehrane vašeg psa.

4. Borovnice. DA. Borovnica je superhrana bogata antioksidansima, vlaknima i fitokemikalijama.

5. Dinja. DA. Dinja sadrži hranjive tvari, malo kalorija i veliki je izvor vode i vlakana. Međutim, ima veliki udio šećera stoga ju trebate umjereno davati psu, posebno psima koji imaju prekomjernu tjelesnu masu ili imaju dijabetes.

6. Trešnje. NE. Uz izuzetak mesnatog dijela oko sjemena, biljka trešnje sadrži cijanid i toksični su za pse. Cijanid ometa prijenos staničnog kisika, što znači da krvne stanice vašeg psa ne mogu dobiti dovoljno kisika.

7. Brusnice. DA. Svježe i suhe brusnice sigurne su za pse u malim količinama. Kao i kod svih slastica, treba biti umjereno kako ne bi došlo do grčeva u želucu.

8. Grožđe. NE. Grožđe i grožđice su se pokazale kao vrlo otrovne za pse, bez obzira na pasminu i spol. Zapravo, grožđe je tako otrovno da može dovesti do akutnog iznenadnog zatajenja bubrega. Definitivno preskočite ovu opasnu poslasticu.

9. Mango. DA. U ovoj slatkoj ljetnoj poslastici skriveno je četiri različita vitamina: vitamin A, B6, C i E. Također imaju kalij, beta-keroten i alfa-keroten. Samo zapamtite, kao i kod većine voća, najprije uklonite košticu jer sadrži malu količinu cijanida, a i postoji opasnost od gušenja.

10. Lubenica. DA. Važno je prvo skinuti koru i ukloniti sjemenke jer mogu izazvati blokadu crijeva, ali lubenice su inače sigurne za pse. Pune su vitamina A, B-6 i C, kao i kalijem. Lubenice sadrže 92 posto vode, pa je to idealan način da se vaš pas hidratizira tijekom vrućih ljetnih dana.

11. Breskva. DA. Male količine breskve velik su izvor vlakana i vitamina A, a mogu čak i pomoći u borbi protiv infekcija. Samo svježa breskva bez koštice može biti sjajna ljetna poslastica (samo ne kompote jer sadrže velike količine šećera!)

12. Kruška. DA. Kruške su izvrsni snack jer imaju visok udio bakra i vitamina C, K i vlakana. Jedenje voća može smanjiti rizik od moždanog udara čak za 50 posto. Prije davanja kruške, uklonite koru, jezgru i koštice.

13. Ananas. DA. Ovo tropsko voće je puno vitamina, minerala i vlakana. Također sadrži bromelain, enzim koji olakšava psima da apsorbiraju proteine.

14. Maline. DA. Maline su dobre u umjerenim količinama. Sadrže antioksidanse koji su izvrsni za pse. Imaju male količine šećera i kalorija, ali visoki udio vlakana, mangana i vitamina C. Maline su osobito dobre za starije pse jer imaju protuupalno svojstvo, što može pomoći u boli i pritisku na zglobove. Međutim, one sadrže male količine toksina Xylitol, pa ograničite davanje.

15. Jagode. DA. Jagode su pune vlakana i vitamina C. Uz to, one sadrže enzim koji može pomoći u izbjeljivanju zuba vašeg psa. Ipak, one imaju visoku razinu šećera, stoga ih svakako dajte umjereno.

POVRĆE

1. Šparoge. NE. Nije nužno nesigurna za pse, ali nema smisla davati im. Previše je teško jesti ju sirovu, a i kada ju skuhate nije dovoljno mekana i gubi hranjive sastojke. Ako stvarno želite da je vaš pas vegetarijanac, dajte mu nešto kvalitetnije.

2. Brokula. DA. Brokula je sigurna za pse i to u malim količinama. Ima visok udio vlakana i vitamina C, te niski udio masnoća. Međutim, cvjetovi brokule sadrže izotiocijanate koji mogu uzrokovati blage do potencijalno teške nadražaje želuca kod nekih pasa. Nadalje, poznato je da stabiljka brokule uzrokuje opstrukciju u jednjaku.

3. Prokulice. DA. Krcate su hranjivim tvarima i antioksidansima koji su izvrsni za ljude i pse jednako. Nemojte pretjerati s davanjem prokulica psu jer mogu uzrokovati prduckanje. 🙂

4. Mrkve. DA. Mrkve su odličan niskokaloričan snack koji je bogat vlaknima i beta-kerotenom, koji proizvodi vitamin A. Plus, grickanje ovog povrća zdravo je za zube vašeg psa.

voće i povrće koje psi (ne)smiju jesti - francuski buldog hrvatska1

5. Celer. DA. Pored vitamina A, B i C, ovaj hrskavi zeleni snack sadrži hranjive tvari potrebne za poboljšanje zdravlja srca, pa čak i borbu protiv raka. Isto tako, celer je poznat da osvježava pseći dah.

6. Svježi krastavac. DA. Krastavci su osobito dobri za pretile pse jer imaju malo ili ništa ugljikohidrata, masti ili ulja, a čak povećavaju razinu energije. Puni su vitamina K, C i B1, kao i kalija, bakra, magnezija i biotina.

7. Mahune. DA. Sjeckani, kuhani, sirovi ili konzervirani – sve vrste zelenog graha su sigurni za pse. Zeleni grah je pun važnih vitamina i minerala, a puni su vlakana, te s niskim udjelom kalorija.

8. Gljive. NE. Psi bi trebali izbjegavati gljive. Divlje gljive mogu biti otrovne za pse. Izbjegavajte gljive u bilo kojem obliku!

9. Luk. NE. Luk, poriluk i vlasac dio su obitelji biljaka pod nazivom Allium koji je otrovan za većinu kućnih ljubimaca, osobito mačaka. Konzumiranje luka kod pasa može uzrokovati puknuće crvenih krvnih zrnaca, povraćanja, proljev te bol i mučninu u trbuhu. Otrovanje od luka je ozbiljnije kod japanskih pasmina pasa kao što su Akite i Shiba Inu, ali svi psi su vrlo osjetljivi na to.

10. Grašak. DA. Grašak ima nekoliko vitamina, minerala i bogat je proteinima, te imaju visok udio vlakana. Možete hraniti psa svježim, zamrznutim ili otopljenim graškom, ali nemojte mu dati konzervirani jer ima puno dodanih natrija.

11. Krumpir. DA. Dobro je dati vašem psu krumpir ali samo kuhani, jer sirovi može imati posljedice za želudac. Oprani, očišćeni, obični kuhani ili pečeni krumpir sadrži puno željeza. Izbjegavajte pire od krumpira jer u njega najčešće stavljamo mlijeko, maslac ili začine.

12. Špinat. DA. Mogu jesti ali nije baš najbolje povrće za njih. Ima velik udio oksalne kiseline što blokira sposobnost tijela da apsorbira kalcij i može dovesti do oštećenja bubrega. Iako bi pas trebao pojesti veću količinu špinata da bi imao ovaj problem, bolje mu ponudite neko drugo povrće.

13. Batat (slatki krumpir). DA. Slatki krumpir sadrži hranjive tvari, uključujući vlakna, beta karoten i vitamine B-6 i C. Jednako kao i kod običnog krumpira, psu dajte oprani, oguljeni i nezačinjen ohlađen batat. Naravno izbjegavajte pite i složence od krumpira!

14. Rajčice. NE. Dok se zreliji plod biljke rajčice (crveni dio koji ljudi normalno jedu) općenito smatra sigurnim za pse, zeleni dijelovi biljke sadrže otrovnu tvar zvanu solanin. Iako bi pas trebao pojesti veću količinu da bi se razbolio, bolje preskočite rajčicu!

 

Koje voće ili povrće vaš četveronožac najviše voli? Napišite nam u komentarima.

Ako još niste pronašli odgovarajuću hranu za svog praščića svakako preporučamo Fish4dogs, a ovdje možete pročitati zašto.

Ako još niste:

Izvor: American Kennel Club

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top